North Berks Football League - Annual Awards History
 
Club Linesman of the Year
(Donated by North Berks Referees Association)
SeasonWinnerClub
2019/20K MerryDrayton
2018/19Trevor SearsFaringdon Town
2017/18D WilliamsLetcombe
2016/17G LeeWallingford Town
2015/16Mike StimpsonDorchester
2014/15Andy JamiesonFaringdon Town
2013/14Trevor SearsFaringdon Town
2012/13Trevor SearsFaringdon Town
2011/12D.DaviesHarwell International
2010/11J.WilliamsLambourn Sports
2009/10Adi BaradellFaringdon Town
2008/09Lester TownsendFaringdon Town
2007/08 Lester TownsendFaringdon Town
2006/07D MEADHAMLong Wittenham
2005/06A. BUCKBotley Utd.
2004/05 L. BINDONAFC Wallingford 'A'
2003/04A. DOIGKingsclere
2002/03J. WILLIAMSLambourn Sports
2001/02E. GARLANDBotley
2000/01R.GIBBSHarwell International
1999/00R.GIBBSHarwell International
1998/99R.GIBBSHarwell International
1997/98 R.GIBBSHarwell International
1996/97M. HOLDERBuckland
1995/96P. KNIGHTWootton & Dry Sandford
1994/95G.LACEYSutton Courtenay
1993/94R.DODDHarwell Village
1992/93G. LACEYSutton Courtenay
1991/92B. LANGFORDGreat Shefford
1990/91C. WHEELERShrivenham
1989/90J.ALDWORTHArdington
 
Dennis Wilkes Memorial Trophy
(Club Secretary of the Year)
SeasonWinnerClub
2019/20J WilliamsLambourn Sports
2018/19W ManganCholsey United
2017/18J WilliamsLambourn Sports
2016/17J SoppHungerford Swifts
2015/16Paul O'HaganBurghclere
2014/15M.Harries & S.SherwoodFaringdon Town & Wallingford Town
2013/14M.StimpsonDorchester
2012/13Miss J.CULLENBerensfield
2011/12W.SYMONDSLong Wittenham Athletic
2010/11M.HARRIESFaringdon Town
2009/10Mrs. C. ANGELLKintbury Rangers
2008/09D MEADHAMLong Wittenham
2007/08 T. BOOTHEHanney Utd
2006/07C. SALMONHarwell International
2005/06M. TOWELLambourn Sports
2004/05 A. ALSTONDrayton
2003/04S. BOLTONArdington & Lockinge
2002/03R. COLLINSChallow United
2001/02D. HEGGIEGrove Rangers
2000/01K. RANDALLBenson
1999/00M. DUDLEYLambourn Sports
1998/99R. GIBBSHarwell International
1997/98 D. WILKINSArdington & Lockinge
1996/97C. EASTHarwell Village
1995/96A. DAVIESAppleton
1994/95W. SYMONDSLong Wittenham
1993/94I. STONHAMColeshill United
1992/93I. GIBBONSBenson
1991/92B. WELLSGreat Shefford
1990/91M. JONESRadley
1989/90Mrs J. WILLIAMSUffington
1988/89D. WILLIAMSLetcombe
1987/88I. KENTDorchester
1986/87A. HEDGESSaxton Rovers
1985/86D. WILTSHIREDidcot P.S.
1984/85M. JAMESMilton United
1983/84D. LINDSEYChallow United
1982/83R. WOODAGELong Wittenham
1981/82S. PEATESWoodcote
 
Dave Bunce Memorial Bowl
(Level 7 Referee of the Season)
SeasonWinner 
2019/20M Cotter 
2018/19M Harris 
2017/18C Pettis 
2016/17P Herbert 
2015/16R.STUBBS 
2014/15M.COTTER 
2013/14G. SOUTHBY 
2012/13S. SOUTHBY 
2011/12R. BUSH 
2010/11A. PLAISTOW 
2009/10A. PLAISTOW 
2008/09B. HARRISON 
2007/08R. STEVENS 
2006/07R. STEVENS 
2005/06L. ADDISON 
2004/05L. ADDISON 
2003/04L. ADDISON 
2002/03T. BROAD 
2001/02A. TURNER 
2000/01G. BREWERTON 
1999/00G. BREWERTON 
1998/99P. KELLY 
1997/98G. SCOTT 
1996/97G. WINSOR 
1995/96I. WOOD 
1994/95R. JEFFRIES 
1993/94C. O'HANLON 
1992/93R. JEFFRIES 
1991/92L. DENNIS 
1990/91A. CABLE 
1989/90A. HIGGINS 
1988/89M. EVANS 
1987/88L. WOOSTER 
1986/87L. BAYLISS 
1985/86D. RICH 
1984/85D. PARSONS 
1983/84N. POOLE 
1982/83P. ARMSTRONG 
1981/82A. COX 
1980/81J. RUSSELL 
1979/80R. BARTLETT 
 
Jim Goodall Memorial Cup
(Referee’s Long and Meritorious Service Award)
SeasonWinner 
2019/20D Foulks 
2018/19G Long 
2017/18S Phipps 
2016/17P Dick 
2015/16John Barlow 
2014/15Jimmy Nichol 
2013/14J.Ramsbottom 
2012/13M.Houseman 
2011/12Trevor Pitson 
2010/11Gary Winsor 
2009/10Ian Brown 
2008/09No Award 
2007/08 Leroy Paddock 
2006/07R. AXTEN 
2005/06Doug Williamson 
2004/05 No Award 
2003/04G. GIBBARD 
2002/03R. WARMAN 
2001/02P. HANLON 
2000/01K. BEALING 
1999/00R. MATTHEWS 
1998/99M. PANTING 
1997/98 J. GOODALL 
1996/97H.LUCAS 
 
G.R.Davis Memorial Trophy
(Long and Meritorious Service to North Berks Football)
SeasonWinner 
2019/20P Breakspear 
2018/19S Weeks 
2017/18Mervyn Houseman 
2016/17Charlie East 
2015/16Derek Meadham 
2014/15Lester Townsend 
2013/14M.STENZHORN 
2012/13H.NEWMAN 
2011/12I.STONHAM 
2010/11A.ALSTON 
2009/10D. RICH 
2008/09B WHITE & B WILKINS 
2007/08 R. WOOD 
2006/07MRS. R COOK 
2005/06M. PANTING 
2004/05 A. BOWLER 
2003/04R. CUSTANCE 
2002/03G. LACEY 
2001/02T. DAVIES 
2000/01E. STENZHORN 
1999/00E. TILLEY 
1998/99A. LANGTON 
1997/98 R. HEASMAN 
1996/97J. HILL 
1995/96R. BISHOP 
1994/95R. WOODAGE 
 
Jack Loftin Memorial Cup
(Fair Play and Minded Club)
SeasonWinner 
2019/20Steventon 
2018/19Lambourne Sports 
2017/18Hagbourne United 
2016/17Uffington United 
2015/16Grove Rangers 
2014/15Benson Lions 
 
Ken Church Memorial Cup
(Under 23 Competition)
SeasonWinner 
2019/20Not Contested 
2018/19Shrivenham 
2017/18Letcombe